Ako vplýva hlavičkovanie lopty na zdravie futbalistu?

Účinok hlavičkovania lopty na zdravie futbalistov

Súdny neuropatológ Bennet Omalu ani len netušil, že pitva, ktorú sa chystá vykonať, postaví všemocnú Národnú futbalovú ligu na hlavu. Mike Webster, člen legendárnej siene slávy NFL, zomrel vo veku 50 rokov na infarkt po niekoľkých finančných ťažkostiach a intenzívnej bolesti, ktoré ho priviedli k strate rozumu. Po pitve jeho mozgu Omalu spozoroval, že Webster mal poškodenie mozgu podobné poškodeniu u ľudí s Alzheimerovou chorobou alebo demenciou. Vplýva teda hlavičkovanie na zdravie futbalistu?

Je hlavičkovanie bezpečné pre futbalistu?

Opakované údery, ktoré dostal počas celej svojej športovej kariéry do hlavy, boli pravdepodobne dôvodom, prečo Webster trpel príznakmi demencie podobné tým, ktoré utrpeli mnohí boxeri. Neurodegeneratívne nálezy boli zlúčiteľné s koncepciou, ktorú sám Omalu nazval chronickou traumatickou encefalopatiou alebo CTE, neurodegeneratívnou poruchou, ktorá obzvlášť ovplyvňovala hráčov amerického futbalu v dôsledku hromadenia mozgových tráum spôsobených ich športovými aktivitami.

Publikované výsledky a zdravie futbalistu

Výsledky publikované v časopise Neurochirurgia v roku 2005 (1), otriasla základmi Národnej futbalovej ligy až do takej miery, že dala do pohybu svoje silné právne a vedecké tímy s cieľom zdiskreditovať Omalu a urobiť z neho verejného nepriateľa tejto populárnej americkej hry.

Prípady úmrtí bývalých hráčov amerického futbalu za zvláštnych okolností však boli naďalej Omaluovi podsúvané. Krátko nato jeho laboratórium dostalo mozog Terryho Longa, ktorý vo veku 45 rokov spáchal samovraždu prehltnutím nemrznúcej zmesi. Najhoršie očakávajúce obavy boli naplnené, pretože mal aj CTE. Podľa Omaluových slov sa podobal Longov 45 ročný mozog na „viac ako 90-ročný mozog s pokročilou Alzheimerovou chorobou“.

Výsledky boli opäť publikované v Neurochirurgickom časopise (2), jednom z najprestížnejších vedeckých časopisov vo svojom odbore, pričom NFL nedokázala urobiť nič pre to, aby to zastavila. A tak pribudlo až 17 prípadov.

Tieto udalosti boli také veľké, že aj napriek mnohým prekážkam, ktoré NFL kladie, bol nedávno uvedený film „Otras mozgu“, v ktorom si okrem Willa Smitha zahral aj sám Dr. Omalu.

Termín použitý v nadpise filmu „Otras mozgu“ označuje dočasnú stratu funkcie mozgu spôsobenú traumou, ktorá sa dostane do mozgu, a ktorej opakovaná expozícia súvisí s vývojom dlhodobých neurodegeneratívnych porúch.(3)

Hlavičkovanie vo futbale je tiež problém

Aj keď existuje veľa dôkazov podporujúcich myšlienku, že vrcholoví športovci majú nižšie riziko úmrtia v súvislosti s kardiovaskulárnymi chorobami a rakovinou ako bežná populácia (4), dlhodobé neurokognitívne dôsledky hrania kontaktných športov sú nejasné a neurčité.

A tento problém nekončí výhradne len pri americkom futbale. Napríklad, nedávny výskum Dr. Michaela Liptona z Lekárskej fakulty Alberta Einsteina v New Yorku zistil, že priemerný amatérsky futbalista hlavičkuje loptu viac ako 1 000 krát ročne (5), pričom stanovil hranicu 885 hlavičiek ročne, po ktorom začne dochádzať k zhoršeniu kognitívnych schopností.(6)

Vo futbale obvykle „hlavička“ znamená útočný alebo obranný pohyb, pri ktorom sa nechránená hlava hráča použije na úmyselné zasiahnutie lopty, ktorá zmení smer počas hry. Hráči hlavičkujú loptu priemerne 6–12-krát počas zápasu, kde sa lopta pohybuje vysokou rýchlosťou (v neprofesionálnych zápasoch až 80 km za hodinu alebo viac). Počas tréningov sú však nácviky hlavičkovania bežné, pričom lopta je často hádzaná nízkou rýchlosťou, opakovaným smerom s 30 a viac opakovaniami.(7)

Nakoľko futbal je najpopulárnejší svetový šport s viac ako 265 miliónmi aktívnymi hráčmi na celom svete a v tréningu je hlavičkovanie bežnou praxou, tak futbal predstavuje šport s veľmi častým opakovaním drobných poranení hlavy.

Vedecký výskum bývalých profesionálnych futbalistov 

Nová štúdia vedcov z University of Glasgow (Škótsko) o bývalých profesionálnych futbalistoch bola nedávno publikovaná v The New England Journal of Medicine a získala značnú mediálnu pozornosť.(8) Výsledky ukázali, že bývalí futbalisti mali 3-krát vyššie riziko úmrtia na neurodegeneratívne poruchy ako bežná populácia. To predstavuje 1,7% úmrtí bývalých futbalistov, na rozdiel od 0,5% nešportovcov. Riziko úmrtia na Alzheimerovu chorobu je navyše 5-krát vyššie, tiež je 4-krát vyššie pre ALS (amyotrofická laterálna skleróza) a dvojnásobne vyššie pre Parkinsonovu chorobu. (8)

Medzitým sa pri analýze liekov, ktoré sa predpisujú futbalistom na dôchodku, zistilo, že je u nich päťkrát vyššia pravdepodobnosť, že budú brať lieky na demenciu ako u nešportovcov.

Napriek týmto výsledkom sú pre futbalistov aj dobré správy, pretože sa tiež zistilo, že majú nižšie riziko úmrtia na iné ako neurologické choroby (nižšia všeobecná úmrtnosť na kardiovaskulárne ochorenia a rakovinu) v porovnaní s bežnou populáciou.(8)

Pri hlbšom pohľade na pozitívne správy sa v nedávnej štúdii publikovanej rovnakou skupinou vedcov z univerzity v Glasgowe zistilo, že títo bývalí profesionálni futbalisti mali nižšie riziko samovrážd (ďalší z problémov spojených s americkým futbalom a opakovanými údermi hlavy ako bežná populácia.(9)

Rovnako aj bývalí futbalisti mali nižšie riziko hospitalizácie pre poruchy duševného zdravia, ako sú poruchy spojené s úzkosťou, stresom, depresiou, užívaním drog alebo alkoholu a bipolárnymi poruchami v porovnaní s nešportovcami.(9)

Záver – Vplýva hlavičkovanie na zdravie futbalistu?

Napriek niektorým z výsledkov uvedených v tomto článku zo štúdií nemáme v úmysle vystrašiť ani pochybovať o účasti na športoch, ako je futbal a americký futbal, ale iba zdôrazniť dôležitosť aktívneho monitorovania neurokognitívneho zdravia ľudí, ktorí sa venujú najmä týmto športom a tiež všetkým kontaktným športom všeobecne.

Hlavičkovanie vo futbale je téma, ktorá sa čoraz viac rieši. Výskumy UEFA preukazujú, že hlavičkovanie má zanedbateľný vplyv na zdravie futbalitu, no aj napriek tomu sú dostupné usmernenia k hlavičkovaniu v mládežníckom futbale.

Ďalej, ako sme vyššie uviedli, profesionálny šport prináša veľa zdravotných benefitov, čo sa odráža napríklad v nižšom riziku úmrtia na rakovinu a na kardiovaskulárne ochorenia v porovnaní s populáciou, ktorá nešportuje. Pohyb človeku jednoznačne prospieva a aspekty, ktoré prináša daný pohyb, respektíve šport, treba dôkladne sledovať tak, ako sa meria tepová frekvencia, váha alebo napríklad variabilita srdcovej frekvencie.

Zdroje:

  1. Omalu BI, DeKosky ST, Minster RL, Kamboh MI, Hamilton RL, Wecht CH. Chronic traumatic encephalopathy in a National Football League player. Neurosurgery. 2005;57(1):128-34.
  2. Omalu BI, DeKosky ST, Hamilton RL, Minster RL, Kamboh MI, Shakir AM, Wecht CH. Chronic traumatic encephalopathy in a national football league player: part II. Neurosurgery. 2006;59(5):1086-92.
  3. Hay J, Johnson VE, Smith DH, Stewart W. Chronic Traumatic Encephalopathy: The Neuropathological Legacy of Traumatic Brain Injury. Annu Rev Pathol. 2016;11:21-45.
  4. Garatachea N, Santos-Lozano A, Sanchis-Gomar F, Fiuza-Luces C, Pareja-Galeano H, Emanuele E, Lucia A. Elite athletes live longer than the general population: a meta-analysis. Mayo Clin Proc. 2014;89(9):1195-200.
  5. Levitch CF, Zimmerman ME, Lubin N, Kim N, Lipton RB, Stewart WF, Kim M, Lipton ML. Recent and Long-Term Soccer Heading Exposure Is Differentially Associated With Neuropsychological Function in Amateur Players. J Int Neuropsychol Soc. 2018;24(2):147-155.
  6. Lipton ML, Kim N, Zimmerman ME, Kim M, Stewart WF, Branch CA, Lipton RB. Soccer heading is associated with white matter microstructural and cognitive abnormalities. Radiology. 2013;268(3):850-7.
  7. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21811187/
  8. Mackay DF, Russell ER, Stewart K, MacLean JA, Pell JP, Stewart W. Neurodegenerative Disease Mortality among Former Professional Soccer Players. N Engl J Med. 2019;381(19):1801-1808
  9. Russell ER, McCabe T, Mackay DF, Stewart K, MacLean JA, Pell JP, Stewart W. Mental health and suicide in former professional soccer players. J Neurol Neurosurg Psychiatry. 2020:jnnp-2020-323315.

Články, ktoré by vás mohli zaujímať

Zadržiavanie dychu pre lepší výkon
Dôležitosť zahriatia a rozcvičenia v tímovom športe
Aktívna alebo pasívna regenerácia? Čo je lepšie?